Ergen çocuk sahibi olmak hayatın bizlere verdiği en önemli ve muhteşem sınavlardan biri. Önemli çünkü; bir insan yetiştirirken en travmatik zamanları yaşıyor ve yetişkin kişiliğini oluşturmasında çok hassas zamanları yaşıyorsunuz. Muhteşem çünkü; yıllar boyu binlerce kez söylediğiniz ve modellediğiniz şeylerin işe yaradığını, bebeğinizin artık bir birey olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Çocuğunuz bir yüzücü ise bu sınavın bazı sorularını es geçerken bazı konularda karşınıza çıkabilecek en kazık sorularla karşılaşabiliyorsunuz. Enerjisini nereye harcayacağını bilemeyen bir ergeniniz yok, buna karşılık dışarıdaki hayatı fark etmeye başlayan ve bunu sorgulayan, her yıl ergenlik buhranı içerisinde en az 5-6 yarışa girmenin zorluklarını yaşayan yüzücünüz var.

Ben süreçte bazen onlarla neyi ne kadar konuşabileceğimi bilemeyebiliyorum. Şaşmadığım tek düstur sordukları her şeye cevap vermek. Sormadıklarını ise sohbetlerimizin ve yaşadıklarımızın içine yerleştirmek. “Gününüz nasıl geçti?” “Bugün ne öğrendin?” cümleleri sohbet başlatmak için iyi biri yol oluyor.

  • SORUMLULUK SAHİBİ OLMAK

Yaptığımız yada yapmadığımız her şey bir gün karşımıza çıkabilir. Çantanı boşaltmadın mı? Yarın kuru mayo bulamayabilirsin. Antrenmana girmek istemiyor musun? Sen bilirsin, antrenörün ile senin aranda, ama bil ki kaçırdığın her antrenman seni koyduğun hedeften bir adım geride bırakacak. Ben senin yerine çanta hazırlayamayacağım gibi yüzemem de…Senin benim yerime arabayı kullanamayacağın gibi. Hepimizin hayatında sorumlulukları var. 7-8 veya 15 yaşında olman bunu değiştirmiyor. Sorumluluk alanları hakkındaki her konuşmamız bana ilerleyen zamanda yol su elektrik olarak geri dönüyor şükür…

  • HEDEF KOYMAK

Yüzme ve okul senin için ne ifade ediyor? Her yıl defalarca konuştuğumuz ana konulardan biri. Gözlerini kapatıp kendilerini yetişkin hayatlarında nerede gördüklerini soruyorum. Siz de deneyin harika bir tecrübe oluyor. Duyduklarım bazen beni şaşırtıyor. Bu bazen iyi bir yurt dışı üniversitesinde okurken yüzmeye devam edip burs alabilmek, bazen de Tıp Fakültesi kazanan ve aynı zamanda Olimpiyatlara katılan ilk Türk yüzücü olabilmek gibi cevaplar olabiliyor 😉 Sonra da hep beraber bu hedefe ulaşmak için onlara göre neler yapmaları gerektiğini sorguluyoruz.

  • SEVGİ

8145_10153584708824843_3182211877863958305_nİkiz yetiştiren bir anne olarak bazen o kadar ayrılmaz bir bütün olduğumuzu hissediyorum ki, kimi zaman baba bile bu bütünlüğün dışında kalabiliyor. Kendimize ait bir lisanımız ve ilgi alanlarımız var. Aynı dizi ve filmleri seyredip tartışabiliyor, yıllar önce okuduğum ve çok sevdiğim bir kitabı okuduklarında onların gözünden kitabı tekrar değerlendirebiliyorum. En özel anlarımız ise benim “Sana bir şey söyleyeceğim” cümlem ile başlıyor. “Söyle” “Seni Seviyorum!” Alacakları cevabı bilmelerine rağmen her seferinde “Söyle” diyorlar. Çünkü farkında olmasalar bile duymak isteyeceklerini biliyorum. Bu sevginin koşulsuz olduğunu, her sınav sonucunda her yarış sonunda benden bu cümleleri duyarak zihinlerinde pekiştirmeleri gerektiğini bildiğim gibi… Sevgi yalnızca benim ve onlar arasındaki sevgi de değil, yaptıkları işleri, yüzmeyi, okulu, öğrenmeyi sevmelerini de istiyorum. Bu sevginin paylaştıkça ve yaşadıkça onları ileriye taşıyacağını anlatmaya çalışıyorum ve mümkün olduğunca bu başlığı hayatımızın ana sohbet konusu olarak kalması için çaba sarfediyorum.

  • ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ

yüzücüanası1Ben en iyi öğrenme yollarından birinin “yaşayarak öğrenme” olduğunu düşünüyorum. Hiç bir zaman arkadaşları ile sorun yaşadıklarında bunu çözen arabulucu anne olmadım. Biliyorum ki bu ilişkiler onları hayata hazırlayan en önemli faktörlerden biri. Yeni biri ile tanıştıklarında ön yargılı olmamalarını, arkadaşlarının hemen hiç birinin tamamen iyi ya da tamamen kötü olamayacağını insanları tanımanın zaman alabileceğini, zarar göreceklerini düşündükleri kişilerden nasıl uzak durabileceklerini, yardıma ihtiyaç duyan bir arkadaşlarına neden ve nasıl yardım edebileceklerini yaşadıkları olayları anlattıklarında kendi hayatımdan ve gördüklerimden örnekler vererek konuşmaya çalışıyorum. Örneğimiz bazen takıma yeni katılan bir yüzücü, bazen de okulda onlara kötü davranan bir öğrenci oluyor. Sohbetimiz ise genellikle gün bitiminde üçümüz arabada eve dönerken vuku buluyor.

  • KIYASLAMA YAPMA

Ergenlik döneminin bir yüzücü için en tehlikeli yanı, yüzmeyen çocukların hayatı ile kendi yaşadıklarının farkını görmeye başlamaları. Haftasonu bir program yapıldığını ve o programa antrenman/yarış nedeni ile dahil olamayacaklarını düşündüklerinde mızıldanmalar oluyor ve o günün ana konusu bu oluyor.

Çocuklar arası kıyaslama yapmaya her zaman karşıyım, ama bu konu ister istemez açıldığında ( Berkecanlar sinemaya gidiyor tatile gidiyor ben gidemiyorum vb ) kıyas silahını kendilerine çevirmeye çalışıyorum. Evet onlar tatile gidebiliyor biz de şu tarihte gideceğiz, şu zaman sinemaya gideceğiz. Evet o antrenman yapmıyor ama karşılığında senin elde ettiklerini de edemiyor. Evet sinemaya istediğin zaman gidemiyorsun ama unutma senin yerinde olmak isteyen binlerce minik yüzücü var…gibi cümlelerle ellerindekinin kıymetini bilmelerini sağlamaya çalışıyorum. Neyse ki yaşadıkları ile erken olgunlaşan yüzücülerim sözlerimi düşünüp genellikle bana hak veriyorlar, en azından son bir kaç aydır 😉

  • SÜPER KAHRAMANLAR

Ergen erkeklerim olunca daha önce hiç ilgimi çekmeyen konular ilgimi çekmeye başladı. Bunların başında da süper kahramanlar geliyor. Allahtan ben de aksiyon seviyorum da gerek televizyonda gerek sinemada sıkılmadan gündemlerini takip edip kritik yapabiliyorum. 45 yaşına yaklaşmış bir Türk annesi olarak bu konuda kendime güveniyorum! Sorun söyleyeyim Marvel mi Dc mi? Batman vs Superman filmi neden kötü? En güçlü süper kahraman neden Wonder Woman? Hangi kahramanın filmi ne zaman çıkacak?

  • MÜZİK

Zaman ve mekan sınırı olmayan müzik dünyanın her yerindeki ergenlerde olduğu gibi bizimkilerin de ilgi alanı. Neyse ki büyüme çağlarından itibaren benim müzik zevkimle yoğurulduklarından şimdi Muse ‘un yeni şarkısı Dig Down güzel mi diye tartışabiliyor, elimize gitarı alıp hangimiz daha iyi Enter Sandman introsu çalabiliyor diye yarışabiliyoruz 😉 Hiç bir şey yapamasak AC/DC eşliğinde Yüzücü annesi videosu çekiyoruz!

  • GİYİM/KUŞAM

Sakın bizim zamanımızda diye başlayan cümleler kurmayın ve sakın eskileri yadetmeyin çok sıkıcı oluyor, dinlenmiyorsunuz. Özellikle kız anneleri moda trendlerini takip edin, beraber alışverişe çıkın, en çılgın kıyafetleri almaya gönüllü olun, ama onları kendiniz için denemeye kalkmayın. Alışveriş kadınların -ve tabi genç kızların- deşarj alanı değil mi? Bırakın size dökülsünler 😉 Erkek anneleri siz de spor giyim markalarını iyi bilin, hangi tişört daha kaslı gösteriyor, hangi eşofman daha moda uzman olun!

Çocuklarınızla sohbet etmek, onların hayatında maddi destek dışında var olabilmek istiyorsanız bunun yolu ana-baba olduğunuzu unutmadan arkadaş olabilmekten geçiyor. İlgi alanlarına siz de ilgi gösterin -ister bilgisayar oyunu olsun ister tv dizisi- o zaman bakın en havalı anne/baba siz olursunuz 😉

Sohbeti bol günler dilerim,

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi©™