İyi yüzücü nedir? Bence; antrenmanına düzenli ve istekli giden, girdiği her yarışta bir öncekine göre daha iyi sonuç alabilen ve bunu hedefleyen, antrenörüne-kulübüne ve takım arkadaşlarına sevgi ve saygı ile yaklaşabilen ve hepsinden önemlisi şartlar ne olursa olsun sportmenlik ruhunu kaybetmeyen yüzücü “İYİ YÜZÜCÜDÜR”! İster rekortmen olsun ister sadece baraj hedefli olsun bunlar benim gözümde olmazsa olmaz temel taşlardır.

636025723792521613-USP-SWIMMING-U.S-82940834

Biz ebeveynler olarak; gerek bize en başta sunulan o harika ve bir kadar da hayali hedeflere, gerekse “en mükemmel en başarılı çocuk benim çocuğum” subjektif yaklaşımına kendimizi çok fazla kaptırıp, yüzücümüz aylardır hazırlandığı yarışta dereceye giremezse veya rekor kıramazsa hayal kırıklığı yaşayabiliyor, mutsuz olup kendi mükemmel çocuğumuza “kötü yüzücü” etiketini çok kolay yapıştırabiliyoruz. Oysa bu bir süreç, siz de bu sürecin parçasısınız. Yarış sırasında ve sonrasındaki davranışlarınız ve söylemleriniz ona Dünya Şampiyonasına gidebilecek motivasyonu verebileceği gibi bir anda yüzmeyi bırakmasına da sebep olabilir.

Eğer kötü yüzücü yetiştirmek istemiyorsanız -özellikle iyi geçmeyen bir yarışın sonrasında-aşağıdaki 10 maddeyi hiç aklınızdan çıkarmayın ve onunla lütfen bu dilden konuşun…

  1. Konuşmak isterlerse sakince dinleyin.
  2. Konuşmak istemezlerse konuşmak için baskı yapmayın, hazır olmasını bekleyin.
  3. Ağlıyor veya atarlanıyorsa; sakin olmasını, bunun sadece bir yarış olduğunu, önünde bir çok yarış olacağını hatırlatın.
  4. Yarışa bakış açısını öğrenmeye çalışın, onun için ne ifade ediyordu?
  5. Dürüst olun (kafa göz yarmadan) ve olmasını teşvik edin. Gerçekten antrenörünün söylediklerinin hepsini yaptı mı? Kendi kendine sorgulamasını sağlayın.
  6. Antrenörü olmayın! Ona gözleminiz doğru bile olsa “şunu şöyle yapmadın” demeyin.SP-HOWARD_SWIM-151455555552O görev size ait değil ve havuz çıkışında antrenöründen zaten duydu bunları.
  7. Onun yanında veya diğer velilerin yanında antrenör ve çocuğunuzun performansı hakkında eleştiri yapmayın!
  8. Kaybedilen bir yarış dünyanın sonu değil, öyle davranmayın ve yüzücünüze de öyle davranması için zemin hazırlamayın!
  9. Bu durumdan çok etkilendiyse; antrenörden sonraki bir zaman dilimi için (asla yarış ortamında değil) randevu alın ve neler olduğunu, nasıl daha iyiye gidilebilineceğini özel konuşun.
  10. Sonuç ne olursa olsun yarış bitti, ne yaparsanız yapın skor tabelası değişmeyecek. Futbol tabiri ile artık “Önümüzdeki maçlara bakalım” düşüncesini ailece yaşayın!

Yüzücü Annesi©™

Berna Çetin Kavili