Tüm yüzücüler; özellikle ergenlik, Teog, YGS-LYS sürecine girdikleri dönemde bırakmak istediklerini ya da ara vermek istediklerini akıllarından geçirmiş ve hatta bu fikirlerini uygulamaya dökmüş olabiliyor.

Yakın zamanda bu süreçlerden birinden geçtiğimiz ve içimizde bu ve bunun gibi (bazen de sağlık) nedenlerle bırakan takım arkadaşlarımız olduğu için bazı önemli noktaları hatırlatmak istedim.

  • Veli olarak tutarlı olmanız çok önemli. Bu tutarlılık sadece yüzme hayatı için değil, çocuk yetiştirmenin temel prensipleri içinde hayatın her alanında olmalı. Bir gün antrenmana getirip bir gün herhangi bir sebeple getirmemeniz (özel ders-burun akıntısı vs) küçük yüzücünüze yanlış mesaj verecektir. Spor disiplininde devamlılık esastır.
  • Ergenliğin tuzaklarına düşmeyin. Bir anda büyüyen ve dışarıda bambaşka hayatların olduğunu fark eden yüzücü rotasını değiştirmek isteyebilir. Yüzmeyen ve herhangi bir spor yapmayan yakın arkadaşlar aklını çelebilir. Çağrıldığı davetlere antrenman temposu nedeni ile katılamayınca mutsuz olabilir. Biz bunun çaresini (istemsizce tercihini diyeyim) kendi sosyal çevrelerini de yüzme arkadaşlarından oluşturmakta bulduk. Yüzücünüzü mümkün olduğunca gerek dışarıdaki gerek takımındaki arkadaşları ile farklı sosyal ortamlarda bir araya getirmeye çalışın. Hiç katılamamasındansa bu yolla açlıklarını bastırmayı becerebiliyoruz.
  • Konuşun ve dinleyin. Her sezon yüzmek isteyip istemediğini sorun, cevaplarını dinleyin ve karşılıklı olarak “gerçekten” konuşun. Devam etmesinin ve etmemesinin sonuçlarını beraber irdeleyin. Sezon başında yüzmek isteyen kendisi olunca sonrasındaki sorumluluk da ona ait oluyor.
  • Bırakanların bazıları pişman oluyor ve geri dönmek istiyor, ama bu spor kimi yönlerden oldukça nankör. Geri dönüşlerde belirli bir süre aşıldığında asla eski performans yakalanamayabilir. Bunu iyi anlayın ve anlatın!sad_swimmer
  • Ara vermek gözlemlerime göre iyi bir çözüm değil. Bu rahatlığa alışan yüzücü asla tekrar aynı tempoya girmek istemiyor. Bu sefer günlük hayatını dakikasına kadar programlı yaşayan bir yüzücüden hızla, bol bol ama verimsiz zamanı olan bir ergene/gence dönüşüyorlar. Esas tehlike burada başlıyor. Kilo alınıyor, tembelleşiliyor, çok yanlış seçimler yapılıp, çıkmaz sokaklara girilebiliyor. Tabi gerçekten istediği ve yapmaktan mutlu olduğu her ne ise onu bulamazsa…
  • Sızlanmalar başladığında antrenör ve kulüpten yardım isteyin. Bir çok kulüp sporcuyu havuzda tutabilmek adına orta bir yol çizebiliyor. Antrenör değişikliği, program değişikliği ve hatta kulüp değişikliği bu  yollardan bazıları. Tebdil-i mekanda hayır olabiliyor.
  • Bazen çözüm sizin dışınızda başka bir anne-baba ile konuşarak da bulunabiliyor. Uyarı lambaları yandığında güvendiğiniz takım arkadaşlarınız ile bu durumu paylaşın. Onların direkt veya endirekt konuşmalarda vereceği açık ya da subliminal mesajlar mucizevi şekilde sizin saatlerce konuşmanızdan daha etkili olabiliyor.
  • Tüm direncinize rağmen (direnmeniz çok normal çünkü sizin de emeğiniz çok büyük) yine de bırakmak istiyorsa soracağınız son soru şu olsun: Yüzme adına yapmak istediğin neydi? Yaptın mı?

Bu yazdıklarımın hiç birini yaşamamanız dileği ile…

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi ©™

BONUS VİDEO

BIRAKACAKSAN BÖYLE BIRAK!

TEKRAR BAŞLAYACAKSAN BÖYLE BAŞLA!