Yeni seçilen Federasyon yapısının, yüzme branşının ilerki yıllara daha fazla sporcu taşıyabilmesi için bazı değişiklikler yapacağı duyumlarım arasındaydı.

Geçen hafta yapılan Açık Yaş Yüzme şampiyonasında neredeyse iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar +19 sporcu olması, madalyaları toplayan gençlerin başarısını alkışlasak da içimizi acıtmadı değil.

Bu duruma el atmak isteyen Federasyon; 18/21 Ocakta yapılacak olan Yıldızlar Yüzme Şampiyonasında ilk adımlarını atmış gibi görünüyor.

Daha önce kulüp puanlaması ile verilen kupa; kulüpler ve sporcular üzerinde baskı yaratmış olacak ki, yeni reglemanda sporcular bireysel değerlendirilecek şeklinde bir açıklama var. Yarışın adının değişmesi de bunu gösteriyor zaten (2017 Türkiye Bireysel Yıldızlar Yüzme Şampiyonası ve Milli Takım Kamp Seçmesi -25m).

Yeniliklerden bir diğeri de aynı kulüpten en fazla iki sporcu final yüzebilir kuralının değiştirilmesi. Bu kural daha önce kalabalık kulüplerin sporcularının önünü kesip, az sporcu çalıştıran kulüplerin ve sporcularının final yüzmesine olanak veriyordu. Pozitif ayırımcılık gibi görünen bu uygulama özellikle İstanbul kulüplerinde Yıldız Yüzücülerin demotive olmasına neden oluyordu. ( Müsabaka Formatı madde 5 )

Duyumlarımdan bir diğeri ise Milli Takım Sporcu ve Kamp sayısının arttırılması yönünde. Bu reglemanda daha önce 2 sporcu ile kısıtlanan sayının 4’e çıktığı zaten görülüyor. Sanırım adım adım bu sayıyı biraz daha arttıracaklar. Kesin kararlar alındığında onları da beraber inceleriz. Kulüplerin hepsinin bu kural değişikliklerini büyük bir hevesle kabul etmediğini de belirteyim.

Doğru olduğunu düşündüğüm şeyleri savunmaya devam edeceğim. İstisnalar kaideyi bozmasa da 13-14 yaşındaki sporcuların “muhteşem” işler yapmasındansa, ben her zaman; daha fazla +19 sporcuyla Dünya Şampiyonasında ya da Olimpiyatlarda var olabilmeyi ve madalya alabilmeyi savunuyorum. Kendi çocuklarımın da bu mantaliteyle daha uzun yıllar yüzmenin içinde olmasını umut ediyorum.

Bu bağlamda atılan adım bana olumlu görünse de, kulüplerin bu sefer en parlak gördüğü  3-5 sporcu üzerinde daha fazla baskı kuracağı, bazı adımları aceleyle erkenden atacağı  ve altyapı kadrolarını küçültecekleri endişesini de taşımıyor değilim. Umarım zaman beni yanıltır.

Psikolojik ve fiziksel olarak henüz gelişimlerini tamamlamamış yüzücülerimizin; çok erken ve kısa dönemlik rekor/milli takım/madalya/kupa endişelerinden uzaklaştırılarak, baskıya daha fazla dirençli olacakları Açık Yaşa geldiklerinde bugünkü sayının 100 katı sporcuyu havuzda yarışırken seyretmek ümidi ile…

18/21 Ocak Yıldızlar Şampiyonası Regleman

Yüzücü Annesi©

Berna Çetin Kavili

yüzücü