1984 İzmir doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. 2014 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Spor Yönetimi yüksek lisans öğrenimini sürdürmektedir.

Yüzme hayatına 1991 yılında TDİ’de (Türkiye Denizcilik İşletmeleri) başlamıştır. 1998 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transfer olmuştur. 2006-2012 yılları arasında Galatasaray Spor kulübü adına yarışmıştır.

Sayısız müsabakaya katılmış, Milli takım formasını; Balkan, Avrupa, Dünya Şampiyonalarında ve Olimpiyat Oyunları’nda giyme onuruna sahip olmuştur. Hala kırılmamış olan 50m ve 100m Serbest Türkiye Rekorlarının sahibidir. Avrupa 4.sü ve Akdeniz oyunları 3.südür.

Türk yüzme tarihinde Olimpiyat A Barajı geçen ilk sporcudur.

2012 yılında geri döndüğü Fenerbahçe Spor Kulübü’nde 2014 aktif yüzme yaşantısını sonlandırmıştır.

2015 yılında Burcu Dolunay Olimpik Danışmanlık şirketini kurmuştur. Sporculuk hayatında faydasını gördüğü Pilates’in eğitimlerini Türkiye Cimnastik Federasyonu, Balance Body ve Pilates System tarafından tamamlayarak İstanbul Anadolu Yakası Erenköy’de faaliyet gösteren stüdyosunda eğitmenlik ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Dolunay Pilates Studio