YÜZÜCÜ ANNESİ

teog-yeniokul

Haftasonu itibarı ile TEOG krizinin ilk  adımını atlatmış bulunmaktayız. Doğrusunu söylemek gerekirse sınav öncesi kendimi ne kadar rahat hissetsem de, ilk gün okul kapısında beklerken kamyon çarpmış gibi çökmem bana bastırılmış duygularım olduğunu gösterdi. Sonradan arkadaşlarım ile konuştuğumda bir çok annenin de benim gibi olduğunu, hatta stresten hastanelere bile düştüğünü üzülerek öğrendim. Bizden yola çıkarak çocukların neler hissettiğini siz hayal edin!

Yüzücü Annesi tabii ki her olayda olduğu gibi sınav süresince de, diğer velilerle aynı davranışları sergilemedi. Çocukları her sabahki gibi servisle okula yolladı, arkalarından duygusal konuşmalar jestler sergilemedi,  diğer -yani yüzücü olmayan- kalabalık veli grupları ile bir araya gelmedi, çıkışlarını okul kapısında değil her zamanki gibi otoparkta bekledi.

Bir anne olarak dileğim sınav başlangıç anından itibaren sadece şu oldu:”Umarım okulun kapısından güle oynaya çıkarlar.”

İlk gün Türkçe-Matematik ve Din Kültürü Sınavı vardı. Okul deneme sınavlarında ikisi için de daha zorlayıcı olan bu ilk grup sınav, hayatlarının ilk genel sınavı olduğundan…

View original post 361 kelime daha