Türkiye’de kadın olmak zor. Sporcu kadın olmak daha da zor, ama her zorluğun üstesinden gelmeyi bilirseniz harika sonuçları vardır.

Allah biliyor ki; özellikle ergenlik dönemlerini gözlemledikçe “İyi ki bana kız evlat vermemiş, yoksa kıyamet koparmış” diyorum. Takımımızın kızlarını evlat edinmem genel geçer ergen davranışlarını sergilememeleri yüzündendir. Görüyorum ki yüzücükızlar klasik ergen tavırlarından çok uzakta (en azından bana karşı 😉 )

Bu yazının konusu da Yüzücü Kızlarımızın yaşıtlarına göre ebeveynlerine yansıyan avantajları;

KIZINIZIN YÜZÜCÜ OLMASININ 10 AVANTAJI

  1. Sporcu olmanın getirdiği beslenme düzeninde yaşıtlarına göre çok daha fazla yiyip kilo almazlar, çünkü antrenmanda aldıkları kalorileri kolaylıkla yakarlar. Böylece “Kilo mu aldım? Şişman mıyım?” vıdı vıdılarını pek fazla dinlemek zorunda kalmazsınız!
  2. Özel günlerde giyecekleri dar kıyafetler için “Oram mı çıktı? Buram mı pörtledi?” dertleri olmaz! Çünkü oldukça fit bir vücuda sahip olurlar ve onunla barışıklardır!
  3. Güzellik anlayışının değiştiği günümüzde kasları ile gurur duyarlar-duymalılar!
  4. Yoğun antrenman ve okul temposundan sonra eve geldiklerinde oldukça sakin olurlar. Kapılar çok çarpılmaz, aşırı yüksek sesle müzik dinlenmez, telefonda bağıra çağıra kavgalar edilmez. Neden? Çünkü evde ancak “uyurlar”!
  5. Evde olup uyumadıkları zamanda sadece ödevlerini yapmak için vakitleri vardır ve ne şanslısınız ki yüzücüler akademik olarak diğer sporculardan daha disiplinli ve başarılılardır, sizin “Hadi ödevini yap!” demenize neredeyse hiç gerek kalmaz!
  6. Uzun saçları ve kendi bedenini temiz tutma çabaları; her gün kulüpte duş yapıyor olmaları sayesinde, banyonuzun saatlerce işgal edilmeyeceği ve su faturanızın dağlar kadar olmayacağı anlamına gelir!
  7. Telefon faturaları kabarık gelmez, çünkü dedikodu yapmak için “soyunma odaları” vardır!
  8. Modayı çok yakından takip etmezler, edemezler, çünkü onların o kıyafetleri giyecek vakitleri yoktur. İyi bir takım eşofman, iyi bir spor ayakkabı ve kışın ayı patisi çizmeler tüm sezon yeter! Gerçi mayolarına harcanan para ile bir kaç gardırop yeniden düzenlenebilir, o başka! Keza makyaj malzemeleri için de oluk oluk para akıtmazsınız, çünkü hayatlarının büyük kısmı suda geçer ve kozmetik sektörü henüz suya o kadar dayanıklı malzeme üretemedi!
  9. Saçları için çok fazla para harcamanıza gerek kalmaz, çünkü bilirler ki yapılan her işlem klor yüzünden pek de dayanıklı olmayacaktır. Doğru ürünü bulurlarsa, klor kokulu ama yumuşak saçlarını şöyle tepede toplamak onlara yeter de artar bile!
  10. Özgüvenleri yüksek, bedeni ile barışık yüzücü kızlarınızın erkeklerle olan ilişkisi için endişelenecek bir durum yoktur. Erkek arkadaşları zaten genellikle yüzücüdür, aynı ortamda büyüdüklerinden ve büyümelerinin her evresini gün be gün gözlemleyip doğal kabul ettiklerinden; bedensel olarak değil beyinsel olarak anlaşabildikleri ile bir arada olmayı tercih ederler!

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi©