1-VİCTOR DAVIS’İN HİKAYESİ

Kanadalı Olimpik kurbağacı Victor Davis’in gerçek hikayesinden yola çıkan film, yüzücünün hayatını etkileyen skandallardan, geçirdiği hastalıktan dramatik ölümüne kadar gözler önüne seriyor.

 

2-AKINTIYA KARŞI (SWIMMING UPSTREAM)

Avustralyalı olimpik yüzücü Tony Fingleton’un gerçek hayatını anlatan filmde ; sorunlu bir ailede büyüyen Tony Fingleton, küçük yaştan itibaren Avustralya’nın en iyi yüzücüsü olmak için çalışmaktadır. Ancak önünde, kendi kardeşini ona karşı daha çok destekleyen bir baba ve onun bitmek bilmeyen alkol sorunları durmaktadır… Akıntıya karşı mücadele eden Tony Fingleton; başarının zor şartlar altında kalınsa da, yılmadan çalışmakla mümkün olabileceğini kanıtlıyor. Baba rolünde ise unutulmaz aktör Geoffrey Rush var!

 

 

3-ONUR SAVAŞI (PRIDE)

Ödüllü bir Terrence Howard filmi olan Onur Savaşı; 60’ların Amerikasında Afrika kökenli yüzücülerin, yoksulluk ve ırkçılığın yanısıra “Afrikalılar yüzemez” önyargısına karşı kararlı ve başarılı duruşlarını anlatıyor.

 

4-ALEX

1993 Yeni Zelanda yapımı filmde 1960 Roma Olimpiyatlarında 100 serbest yüzmek için hazırlanan 15 yaşındaki Alex Archer’ın piyano ve bale dersleri arasında çarpık eğitim sisteminde sıkışımış hayatını izlerken erkek arkadaşının hastalığı ile mücadelesinde yardım etmeye çabalayışını izliyorsunuz.

Alex Movie Trailer

5-MEN WHO SWİM

2010 yapımı bu dokümanter filmde, farklı meslekleri olan İsveçli bir grup erkeğin senkronize yüzmeye merak salmasının ardından hayatlarındaki değişikliklere göz atıyoruz.

 

6-SU PERİLERİ (BATHING BEAUTY)

Hollywood’un unutulmaz su perisi Esther Williams’ın senkronize yüzmeyi tüm dünyaya sevdirdiği, büyük stüdyo ve büyük bütçeli harika görsel estetik anlayışı ve güzel müzikler içeren filmi.

 

7-ÖLÜMCÜL TUTKU (SWIMFAN)

Kurgusuna gerilim unsuru eklenmiş film, bir yüzücü hayranının neler yapabileceğine dair ufkumuzu açıyor 😀

 

8-AŞIKLAR (SWIMMER)

1968 yapımı Burt Lancaster filminde kahramanımız bir yüzücü değil ama, konunun neredeyse tamamı havuzda geçer.

Connecticut‘ın varlıklı banliyölerinden birinde pırıl pırıl güneşli bir yaz gününde orta yaşlı dinç görünüşlü bir adam olan Ned Merrill (Burt Lancaster) üzerinde mayosu olduğu halde dostlarından birinin bahçesinde ortaya çıkar. Her birinde yüzme havuzu olan köşklerin sıralandığı bir sayfiye vadisidir burası. Ned teker teker komşuları ve dostları olan bu insanların yüzme havuzlarına dalıp çıkarak kendi evine doğru bir yolculuk yapmaya karar verir. Evden eve, yüzme havuzunundan yüzme havuzuna geçilerek yapılan bu uzun yolculuk tüm vadiyi katedip kendi evine gelinceye kadar sürecektir. Yolculuğun her etabında Ned geçmişte yaşadığı bir olayla yüzleşir. Akşam çökmeye başladıkça Ned’in enerjisi de tükenmeye başlar ve uğradığı evlerde daha soğuk karşılanır. Gün sona erdiğinde ise yaz artık sonbahara dönüşmüştür.

 

9-THE SWIMMERS

Uzakdoğu sineması yapımı filmde yüzücüler arasında yaşanan gençlik aşkının gerilim, intikam ve takıntıya dönüşmesini izliyorsunuz.

 

10-TOUCH THE WALL

Ünlü Amerikalı genç yüzücü Missy Franklin’in 2012 Londra Olimpiyatlarına hazırlık sürecinin Youtube videoları kolajından oluşan dokümanter filmi.


OKUR BONUSU ( Tülay Kocatürk)

SUDA BALIK

%100 Türk yapımı olan filmde azmin zaferini izliyoruz. Listemizdeki tek yerli yapım olarak büyük bir alkışı hak ediyor!

Suda Balık

Yüzücü Annesi©

Berna Çetin Kavili