Küçükler, minikler, yavrular, yıldızlar kategorisi derken önümüzdeki yıllar bizi Gençler sınıfına götürüyor. Buraya kadar bahsi geçen malzemelerin hepsi kullandığımız şeylerdi. Bundan sonra bahsedeceklerim ise işin biraz profesyonelliğe kaçan yıllarında kullanılan şeyler olacak. Bu yıllarda sayısız yeni ürün kullanılıyor olmasına rağmen, çoğu malzemeyi aslında sporcu ve ailesi kendi satın almıyor. Kulüpler ve fitnes merkezlerinde hali hazırda bulunan aletler devreye giriyor. İşin o kısmı beni aşar, ben; daha çok benim cebimi ilgilendirenlerden bahsetmeye devam edeyim…

YÜZÜCÜ MAYOSU

Elinizden geldiği kadar uzak durmaya çalışsanız da, gerek çocukların gerekse bizim; renkleri (sanırım hipnotik etkililer) dokuları ve çoğu zaman plasebo etkisi ile dayanamayıp aldığımız bu ürünler cebimizin en büyük düşmanları. Her yıl yenilenen tekstil teknolojileri ile daha su tutmaz hale geliyorlar. Suyu üzerlerinden kaydırdıkları için profesyonel yüzücülere onlara gereken 1-2 saliselik avantajı sağladıkları muhakkak. Her mayonun belirli bir kullanım ömrü var ve çok iyi muhafaza edilmeliler. Yoksa özellikleri kayboluyor. Bu sene alayım iki yıl giyer yapamıyorsunuz. Hem bedenleri çok sıkı, hem de zaten 10 kullanımdan sonra yıpranmaya başlıyor, 20 kullanımdan sonra normal mayodan farkı kalmıyor. Kız ana-babaları bu mayolarda daha dertli, çünkü her model omuz ve göğüs yapısından dolayı her sporcuya uygun olmuyor, bir de kadın mayoları daha pahalı 😦 Bunları giymek ise başlı başına bir eziyet. Isınmadan çıkan yüzücüler genellikle ancak vücutlarını pudra ile kurutup içine girebiliyorlar. Bu mayolardan bahsederken sevgili Burcu Dolunay’dan bahsetmezsem olmaz. Eski Olimpik Milli Yüzücümüz; iki yıl kadar önce Burhan Felekte Açık Yaş Şampiyonası için eleme turları yapılırken soyunma odasında bizim kızları bu mayoların içine girmeye çalışırken görmüş ve bu yaşlarda hiç gerek olmadığını, antrenman mayoları ile de yüzebileceklerini söylemiş, biz annelerin kalbini o anda kazanmıştı. Denemeden alınmaması gereken yüzücü mayoları her markada farklı beden uyumu gösteriyor.

>Fiyatları 400-1800 TL arasında<

LASTİK

Ne güzel ki kişiye özel olmayan bu ürün takımca alınan bir iki adetle yeterli olarak kullanılıyor. Theraband gibi amaç direnç oluşturmak ,ama bu sefer suyun içinde. bele takılan kısmı uzun bir lastikle antrenör veya başka bir yüzücü tarafından dışarıdan tutuluyor ve böylelikle yüzücünün zorlanması sağlanıyor. Teknik çalışmalarda bu lastiklerin farklı çeşitleri ile kol, ayak, bacak çalışması da yapılıyor. Bazı çalışmalarda lastiğin ucuna paraşüt benzeri bir kumaş parçası eklenerek yine direnç çalışması yapılıyor.

>Fiyatları 100-200 TL arasında<

NABIZ ÖLÇER SAAT

Geçen yıl satın aldığımız bu malzeme adından da anlaşılacağı üzere antrenman sırasında yüzücünün kalp atış hızını kayıt altına almak ve limitleri bulmak amacıyla kullanılıyor. Saat kola takılırken üzerinde algılayıcı bulunan geniş bir lastik bant ise göğüs hizasında sabitleniyor. Bizim çocukların çoğu antrenman dışında saat olarak da kullandı, verdiğimiz paranın birazını oradan çıkardık bari diye sevindik 🙂

>Fiyatları 60-200 TL arasında<

SUYA DAYANIKLI MÜZİK ÇALAR

Yüzücü masrafını Allahu Ekber dağlarına çıkaran suya dayanıklı mp3 çalarların kullanım amacı sporcu veya antrenörün keyfine kalmış. Tempo vermek için spor salonlarında çalınan kulüp müzikleri dinlenebileceği gibi, antrenörün sesi kaydedilip “hocam sizi duymadım” bahanesinin önüne geçilebilir yada antrenman sırasında yüzücünün kendi belirlediği gaz verici cümleler tekrar tekrar dinlenebilir.

>Fiyatları 350-600 TL arası<

KULAK TIKACI

Bundan sonra bahsedeceklerim herkesin kullanmadığı, yaş sınırı da olmayan mini aksesuarlar olacak. Özellikle sık sık kulak enfeksiyonu olan bebelerin kullandığı kulak tıkacını biz sadece bir kere Atilla’ya kullandık. Antrenmanın 5.dakikasında “Rahat değil, Erhan Hocayı duymuyorum” diye fırlatıp atmış. Kendisinden bir daha haber alamadık.

>Fiyatları 5-15 TL arasında<

BURUN TIKACI

Burun tıkacını ise daha çok sırt stilde çalışanlarla, nefes yolunda problem yaşayan çocuklar kullanıyor. Bu bölgede küçük operasyon vs geçiren çocuklara tavsiye edilir. Burun tıkacı da kulak tıkacı gibi çok çabuk yok olan doğa dostu bir malzeme.

>Fiyatları 10-20 TL arasında<

SU MATARASI

Aslında her yüzücünün hiç yanından ayırmaması gereken su mataraları; ancak anneler ellerine tutturursa kullanılıyor. Evde hazırlayacağınız katkısız sporcu içeceğini içine doldurup antrenman sırasında ve sonrasında içmesi gerektiğini hatırlatın. Sporcu içeceğini sevmiyorsa su doldurun ki vücut kaybettiği sıvıyı yerine koyabilsin. İlerleyen yaşlarda bu mataralar farklı karışımları tüketmek için de gerekiyor. Minimum 750 ml lik olmasında fayda var.

>Fiyatları 20-80 TL arasında<

KOZMETİKLER

Neredeyse her gün klorlu suya giren sporcuların ciltleri de özel ilgi bekliyor doğal olarak. Duşta kullanacakları şampuanın kesinlikle en az kimyasal katkı maddesi bulundurması ve paraben-parfüm benzeri şeyler içermemesi cilt sağlıkları açısından çok önemli. Özellikle bayan sporcuların uzun saçlarının kremlenmesi sonradan oluşabilecek yıpranmalara karşı önlem olarak atlanmaması gereken bir husus. Ayrıca açık havuzlarda antrenman yapan sporcuların, güneşin zararlı etkilerinde korunmak için koruyucu krem kullanmaları (açık su yarışçıları için çok dikkatli olunmalı) kesinlikle şart. Antrenman sonrasında ise yıpranmış ciltlere yine paraben içermeyen bir nemlendirici ile destek vermek gerekiyor. Kuru ciltli olanlar için bu nemlendirici bazı doğal yağlar içerirse daha iyi olur. Ayakları ıslak kalan yüzücülerin parmak arası mantardan korunmak adına pudra veya benzer ürün kullanması da özellikle kış aylarında tavsiye edilir.

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi