Çocuklar yüzmeye ilk başladıklarında neye bulaştığımızın fark etmezliği içinde sarhoşça ilk toplantıya katılmış, orada “bu yıl alınacak ekstra malzemeler” başlığını şaşkınlıkla dinlemiştik. Gördük ki alınacak ve neye yarayacağını anlamayacağımız bir sürü malzeme varmış. Şeyma Kutlucuğum sağolsun, toplantı sonrası bize neyi nerden bulabileceğimizi söylemiş, bir iki haftada -ancak- çantalarımızı tamamlamıştık. Bloğu takip eden yeni yetme ana-babalar için bir mini malzeme sözlüğü oluşturmak ve bazı ip uçları vermek boynumun borcu oldu.

Öncelikle minik yüzücünüzün bir adet spor çantası olmalı. Bu çantada havlu, yedek giysi, terlik gibi giyim eşyaları taşınmalı.

Bir de ıslak malzemeleri ile yüzme materyallerini taşıyacağı bir adet fileye ihtiyacınız olacak.

FİLE

Hava alan bir yapıya sahip olması gereken file (içindekilerin suyunun süzülüp kuruyabilmeleri için), içerisine ıslak malzemeler konularak, genellikle etiketlenip kulüpte bırakılır. Eğer kulüpte bırakma imkanınız yoksa bagajınızın ıslanmasını kafanıza takmayın 😉 Malzemeler sağından solundan fışkırdığı ve çocuklar yerde sürüyüp sağa sola atmayı marifet sandığı için en hızlı tüketim maddelerinden biridir. Sezonda 1-2 adet alınır. Bu yüzden indirimde bulursanız ikişer üçer almaktan sakınmayın.

>Fiyatları 15-50 TL aralığında<

BONE

Yüzücünün saçlarının havuza dökülmesini engelleyen, ona aerodinamik (aquadinamik mi desem) etki veren, gözlüğün sağlam durmasına yarayan bonelerin kumaş ve silikon olarak iki çeşidi var. Kumaş boneler daha rahat olmasına rağmen uzun süre havuzda kalan çocuklar için pek kullanışlı olmuyor çünkü çok kayıyor. Biraz baş ağrısı yapan bu malzemeyi kullanmak istemeyen erkek yüzücüler bu uğurda saçlarından vazgeçebiliyor…Kızlar ise topuzlarını içine sokmak ve uzun saçlarını silikonun çekiştirmesinden dolayı çektikleri acıya rağmen yine de kullanıyorlar. Silikon boneler çok kolay yırtılabiliyor. Özellikle takılması için antrenörden yardım istendiyse. Bundan ötürü her zaman yedeklemekte fayda var! Devamlı yenilenen tasarımlarla boneler oldukça albenili hale geldi.

>Fiyatları 15-140 TL <

 

GÖZLÜK

En problemli ve kaybolması en olası nesne. İki türü var, ilki daha yumuşak ve büyük kenarlı olup daha çok antrenman sırasında uzun süre kullanım için tasarlanmış olan (fiyatları daha uygun), diğeri yarış için tasarlanan, daha aquadinamik, küçük ve cep yakan cinsi. Her marka her yıl yeni bir seri çıkartıp biz ana-babaların ocağına kibrit suyu dökmeye and içmiş sanki! Şimdiye dek kaç tane alındı, kaybedildi, koparıldı sayamam 😦

>Fiyatları 15-300 TL arasında<

MAYO

Yarış mayolarından bahsetmek için bu kademe çok erken, siz siz olun Yıldızlar ya da Gençler kategorisine gelene dek o mayolardan uzak durun. Biz duramadık pişmanız. Uluslararası çapta bakarsanız yaklaşık 16 yaşına kadar yüzücülerin antrenman mayosu ile yarıştıklarını görebilirsiniz. Mayonun en güzeli ucuz olan ve kolay yıpranmayanı. Maalesef yüzme materyali üreten öncü iki markanın mayoları bizim klor dolu havuzlarımızda çok hızlı yıpranıp eleğe dönüyor. Bir iki yıldır ülkemizde de satışı yapılan bol renkli ve uygun fiyatlıları hem çocukları hem de bizi mutlu ediyor. Mayoyu da yedeklemekte fayda var, hatta birini devamlı arabanızda tutun. Zira en ıslak malzeme olduğundan kurumadığında çaresiz kalınıyor. Bir de her şeysiz yüzülebiliyor, ama mayosuz asla 😀

>Fiyatları 40-150 TL arasında<

HAVLU

Havuzdan çıkar çıkmaz üşüyen miniklere bornoz, uzun saçlı kızlara havlu bone, çantada yer kaplamasın-ağırlık yapmasın-ucuz ve dayanıklı olsun diyenlere mikrofiber havlu önerilir. Mikrofiber havlular hem de çok çabuk kuruyor. Havluların her kullanımdan sonra yıkanması gerektiği, mayo gibi sadece kişisel kullanıma uygun olduğu, aksi taktirde siğil ve virüsler için otoyola dönüşeceğini çocuklarımıza iyice öğretmeyi de unutmayalım!

>Fiyatları 15-100 TL arasında<

TERLİK

Bir virüs otoyolu da terliklerdir. Havuz kenarında mutlaka kullanılması gereken, sağlam ve dayanıklı terlikler yüzücünün en önemli aksesuarlarından biridir. Kişiye özel olması hijyen açısından elzemdir. Parmak arası terlikler hafiflikleri ve şıklıkları ile tercih sebebi olsa da, tabanlarının kaydırmazlığının zayıflığı ve ayaktaki dengesizliği onları havuz kenarında kullanım için sağlıklı bir seçenek olmaktan çıkarıyor. Çirkin ayı yavrusu terlikler aslında en kullanışlıları, ama onu da çocuklar pek sevmiyor. Siz eski tip ayağın yüzeyini tümden geçen terliklerden şaşmayın derim.

>Fiyatları 10-180 TL arası<

TAHTA-KİCKBOARD

Basitçe; ayak çalışmaları için kullanılıyor diyebileceğimiz tahtanın sert-yumuşak, küçük-büyük olarak çeşitleri var. Antrenörünüz size hangi yıl hangisini kullanacağınızı söyleyecektir. Çocuklar tarafından her türlü işkenceye (üstüne çıkmak, frizbi yapmak, kenarını yolmak, koparmak, ısırmak, üzerine resim yapmak) maruz bırakılan bu gariban alet yılda bir yenileniyor.

>Fiyatları 15-60 TL arası<

Nasıl kullanıldığını merak edenler için:

PULL BUOY

Yine basitçe, ayak ve bacak arasına sıkıştırılarak farklı teknik beceriler için kullanılan pullbuoylar renk ve büyüklük olarak çeşitlilik arz eder. Küçük yüzücüler için junior boylarının alınması daha sağlıklı olur. Bu malzeme de amacının dışında havuz kenarında futbol topu olarak kullanıldığından kaybolması kolay bir materyaldir. Allahtan pek pahalı değildir.

>Fiyatları 15-60 TL arası<

Nasıl Kullanıldığını merak edenler için;

Devam edecek……

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi