Antrenör köşemin bu ayki konuğu Yeşilyurt Spor Kulübü Yaş Grubu Antrenörü Arda Aşaner. Arda Hoca küçük yüzücülerimizin (bizlerinde tabi) kulaklarına küpe, dillerinde ezber olması gerekenleri yazdı. Konumuz da yüzücülerin antrenörlerden en üst düzeyde verim almasına yardımcı olacak 7 temel alışkanlık.

*ANTRENMAN İÇERİSİNE PROAKTİF OL

İster sabah ister akşam, su, kara, mental ya da rehabilitasyon çalışması olsun hiç farketmez,

BİR ÇALIŞMADAN NE BEKLEDİĞİNİ ve KENDİNİ BİR YÜZÜCÜ OLARAK NASIL GÖRDÜĞÜNÜ HESABA KATARAK ÇALIŞ! (Proaktiflik nedir?)

*ÇALIŞMANIN HER SETİNİ AYRI AYRI DÜŞÜNEREK İŞE BAŞLA

Bir yüzme antrenmanının bölümleri Giriş/Gelişme/Sonuç ilişkisine dayanır. Her sete hakettiği önemi verirsen çalışmanın her bölümünde odak noktasının farklı olduğunu görebilirsin..

HER SETİN, YÜZME/YAŞAM VİZYONUNUN GELİŞTİRMESİNE YARDIMCI OLDUĞUNU UNUTMA!

*ANTRENÖR VE KULÜBÜNÜN DİREKTİFLERİNE KOŞULSUZ UY VE TAKIMIN ÖNCELİKLERİNE ORTAK OL

Kendisine kişisel bir vizyon belirleyen yüzücüler, gelecek kaygısından uzakta yetişirler. Antrenörünle, gelecek 3-5 hatta 10 yılınızı rahatlıkla konuşabilirsin. Kişisel yaşantın, akademik hayatın ve yüzme serüvenin ile ilgili olan gerçekçi fikirlerini, gelecekte yapmak istediklerini ve en önemlisi hayalini kurduğun şeyleri antrenörünle paylaşmanın, onun siz ve takımınız için oluşturacağı “Ortak Önceliklere” katkı koyacağını bilmelisin.

*KAZAN/KAZAN İLKESİNİ BENİMSE

Antrenörünle Kazan/Kazan ilkesine bağlı “Performans Anlaşmaları” yapmak için yaşamsal kabiliyet alanının sınırlarını, genetik-fiziksel ve psikolojik yeteneklerinin sınırlarını her çalışma içinde amaca uygun olarak zorlamayı yürekten istemelisin. Unutma;  “Kazan/Kazan İlkesi” yüzücü ve antrenör arasında oluşacak olan doğal bir ilişkiyi tetikler.

Yöntemler antrenörünün, sonuçlar ise senin işin.

YÜZÜCÜ-ANTRENÖR İLİŞKİSİNDE ODAK NOKTASI SONUÇLARDIR YÖNTEMLER DEĞİL!
SORUMLULUKLARINDAN ZEVK AL!!!

*ÖNCE ANLAMAYA ÇALIŞ, SONRA ANLAŞILMAYA ZAMAN AYIR

Yüzmede olgunlaşma; cesaret, saygı ve koşulsuz çalışkanlık ile tanımlanabilir. Yüzme ile ilgili temel faktörler olan yaş, cinsiyet, genetik özellikler vb. doğal gelişim sürecinle doğrudan ilişkili temel unsurlara bağlı olarak, antrenörün tarafından dizayn edilen programları anlamaya çalışmak; yüzme sporu ve bileşenlerine duyduğunuz saygıyı…

senin için çalışan antrenörün ve performansına katkı sağlayan tüm yardımcılar tarafından anlaşılmayı beklemek ve yine bütün bu unsurlar çerçevesinde dizayn edilen uzun dönemli gelişim programları için duyulan koşulsuz çalışkanlık isteği ise cesareti betimler!

*SİNERJİ YARAT YA DA SİNERJİYE ORTAK OL

Antrenör ve çalıştırıcılarının; seninle ve takımla yaratmak istediği ortak bir bütünlük ruhu ve açığa çıkartmak istedikleri yetenekleriniz olduğunu aklından çıkartma. Bırak, herkes kendi işini yapsın.. onlar öğretsin, sen öğren. Onlar eğitsin, sen ise eğitim programının odak noktası olmaktan zevk alarak kendini en verimli şekilde gelişiminin ortağı yap.

Doğal gelişim sürecindeki performansınla, program sorumlularının yaptığı işlerin pozitif ilerleme içinde olduğunu görmesine olanak sağlayarak, takım arkadaşlarının ve eğitim programının seninle beraber gelişmesini sağla.

*KULAÇLARINI VE BENLİĞİNİ BİLEYLE

En değerli varlığını yani kendini korumak ve geliştirmek öncelikli sorumluluğundur.

Yüzücü olarak, doğan gereği 5 temel unsuru; Fiziksel, Ruhsal, Zihinsel, Sosyal ve Duygusal Yapını geliştirmeyi ve her çalışmada becerilerini yenilemeyi istemek işin yarısıdır.

Çalışmak ise öbür yarısı..

ÇALIŞMAK YETENEĞİ YENER, EĞER YETENEK ÇALIŞMIYORSA!!!

İyi antrenmanlar…

Arda AŞANER
Yaş Grupları Yüzme Antrenörü