scientist working at the laboratory

Sporcuların ve yarış hayvanlarının vücutlarında üstün hareket ve enerji sağlamak, güçlerini ve dirençlerini arttırmak ve kas geliştirmek için kullanılan ilaçlara doping denir. Dünya Anti Doping Ajansı WADA  ya göre ise WADA tarafından yasaklanmış madde veya yöntemlerin sporcu tarafından bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanımıdır. Doping maddeleri içeren ilaçları bilerek kullanmak ve doping yapmak hem sağlığı tehlikeye atar hem de etik değildir.

Doping maddesi içeren ilaçları ve yöntemleri WADA her yıl yeniden yayınlar ve “Yasaklılar Listesi” ni günceller. Ayrıca Yasaklılar Listesi dışında, kontrolü yürüten laboratuvalar için “Dış Kalite Denetim Programı” çerçevesinde listelenen maddelerin analiz edilebilmesini ister.

WADA 2016 YASAKLI MADDELERİ LİSTESİ

YARIŞMA İÇİ VEYA DIŞI HER ZAMAN YASAKLI OLAN MADDELER

ONAYLANMAMIŞ MADDELER

Listede yer almayan, herhangi bir sağlık otoritesinin izni olmayan, ön klinik veya klinik araştırma aşamasında olan veya sadece veterinerlikte kullanımı olan ilaçlar bu grupta toplanır.

ANABOLİK AJANLAR

Anabolik Androjenik Steroidler(vücutta var olmayan ve dışardan alınan), vücutta var olduğu halde dışarıdan alınan (testesteron gibi) ve diğer ajanlar (steroid yapısında olmayan ama aynı etkiyi gösteren maddeler.

PEPTİT HORMONLAR

Büyüme hormonları ve benzeri maddeler

BETA 2 AGONİSTLER

HORMON ANTAGONİSTLERİ ve MODÜLATÖRLERİ

DİÜRETİKLER VE DİĞER MASKELEYİCİ AJANLAR

 

YARIŞMA İÇİ YASAK OLAN MADDELER

UYARICILAR

Kullanım koşullarla belirlenmemiş Stimülanlar (anfetamin, kokain vb), kullanımı koşullarla belirlenmiş Stimülanlar (Efedrin türleri, metamfetamin vb)

NARKOTİKLER

Buprenofin, morfin, metadon vb

KANNABİNOİDLER

Doğal (kannabis, haşhaş, marijuana) ve senetikler

GLUKOKORTİKOSTROİDLER

Betametazon, prednizon vb

YASAKLANMIŞ METODLAR

KAN VE KAN BİLEŞENLERİNİN MANİPÜLASYONU

Kandaki oksijen taşınımını arttıran hemoglobin ürünleri

KİMYASAL VE FİZİKSEL MANİPÜLASYON

İdrarın su ile seyreltilmesi, sporcunun kendi idrarı yerine başka idrar yada kendisini daha önceki ilaçsız idrarını vermesi gibi işlemler

GEN DOPİNGİ

 

BELİRLİ SPORLARDA YASAKLANMIŞ MADDELER

ALKOL

Hava sporları, okçuluk, otomobil vb nefes veya kan yolu ile yapılır, Nefes yolu ile doğrudan numune alıcısı tarafından uygulanması gerekir.

BETA BLOKÖRLER

Okçuluk veya atıcılıkta (yarışma içi veya dışı) golf, kayak gibi sporlarda yasaktır.

Sizlerle özetini paylaştığım yazının hepimize biraz fikir verebilmesini umuyorum. Daha önce söylediğim gibi küçük sporcularımız ( ve tabi büyükler de) için bu maddeleri bilinçli olarak kullanmayacağınıza, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlığına tüm hayatları boyu acısını çekecekleri şekilde zarar vermeyeceğinize eminim.

Benim derdim bilinçsiz olarak maddeleri kullanmak ve sporcumu riske atmamak. Hepimizin ecza dolabında olan grip ilaçlarında bile bu tip maddelerin bulunabileceğini asla unutmayın. Ben kendi çocuklarım için çareyi; onların sporcu kimliğini kabul etmiş ve destekleyen doktorlarda ve o doktorlara giderken yanımda WADA YASAKLI MADDELER LİSTESİ‘ni götürmekte buldum.

Umarım dileklerim gerçekleşir ve yakın zamanda her kulüp, sporcusunu kazalardan koruyabilmek adına altyapı branşlarında da kendi sağlık ve eczacılık ekibini barındırabilir hale gelir…

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi

Kaynakça : (Türkiye Eczacılar Birliği Yayın Organı) TEB Haberler Sayı 03 Yıl 2014 – Dopingle Mücadele başlıklı yazıdan derlenmiştir.

elele-ziplamis-cocuklar