sportbanner2

İLAÇ OLAN YASAKLI MADDELERİN KULLANIMI

WADA tarafından her yıl yeniden güncellenen Yasaklı Maddeler ve Yöntemler Listesi’nde yer alan maddelerin büyük kısmı ilaç olarak da kullanılmakta ve eczanelerde reçeteli olarak satılmaktadır. Sporcuların bu maddeleri kullanmamaları gerekir. Ancak bazı durumlarda sporcu rahatsızlığı nedeniyle tedavi amaçlı olarak Yasaklı Maddeler Listesi içeriğinden bir ilacı kullanmak zorunda kalırsa, bu durumda bu maddelerin TAKİ (Therapeutic Use Exemption Committee) onayını almak ve belirlenmiş bürokratik işlemleri gerçekleştirmek zorundadır. WADA uygun işlemler yerine getirildiğinde gerekli olan ilacın kullanımı için sporcuya izin vermektedir. Yasaklı madde doping kontrol numunesinde bulunursa; TAKİ dikkate alınacak ve tedavi amaçlı gerekçe onaylanırsa sporcuyu yaptırımlardan koruyacaktır.

Ülkemizde yapılan bir anket çalışmasında; sporcuların yasaklı listesinde yer alan fakat eczanelerde satılan ilaçları eczaneden aldıkları sürece sorun yaşanmayacağını düşündükleri ve eczane sahibi eczacılarımızın da lisede yer alan bu grup ilaçların sporcular için sorun yaratacağını bilmedikleri ortaya konmuştur.

spme

Eczacılarımızın bu konuda duyarlı davranarak sporcuların daha sonra mağdur olmamaları için uyarıda bulunması, reçetesiz satılmayan bu ilaç gruplarının sporcular tarafından kullanılmadan önce doktor reçetesinin yeterli olmadığını ve TAKİ onayını da almaları gerektiğini belirtmelilerdir.

Zannımca bu durumda görev ilk etapta biz ebeveynlere düşüyor. Öncelikle mümkün mertebe sporcu çocuklarımızın ilaç kullanımını minimuma indirmeye çalışıp, koruyucu önlem ve tedavilere yönelmeli, ilaç kullanılması mecburi durumlarda hem doktoru hem eczacımızı çocuğumuzun sporcu kimliği hakkında dikkatle bilgilendirmeliyiz. Gerçi spor bilinci henüz oluşmamış toplumumuzda bunu ne kadar becerebiliriz bilemiyorum. Sinüzit olan çocuğa “2 hafta yüzmese bir şey olmaz” diyen doktor dolu tıp camiasında. Bence hem doktorluk hem de eczacılık dalında spor uzmanlığına acilen ihtiyacımız var!

Sonuç olarak;

Doping Kontrol Merkezlerinde yapılan analizler dopingle mücadele kadar, sporcuların başarılarının aklanması yönünden de önemli bir görev yürütür. Tamamen bağımsız çalışan merkezler sporcudan alınan kan ve idrar örneklerini 72 saat içinde analiz etmeli ve 10 gün içerisinde raporunu sunabilmelidir.

 

Devam edecek…

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi