Amerikadan döneli bayağı oldu ama en son bir iki not ile günceyi tamamlamak istedim. Yazdıklarım dışında merak ettiğiniz herhangi bir şey olursa soru sormaktan çekinmeyin lütfen. Bildiğim bir konu ise yardımcı olur, bilmediğim konular için oradaki arkadaşlarımdan yardım isterim.

  • Gözlemlediğim kulüp küçük ve yerel bir kulüp olmasına rağmen şunu belirtmek isterim ki, antrenörlerin kariyeri gayet sağlamdı. Toplam 4 antrenörün çalıştığı kulüpte bir antrenör Amerika Yüzme Federasyonunda etkin ve çok tecrübeli bir hoca (Bob Bowman ve ülkemizde Teknik Direktör olarak görev yapan Fernando Canales ile aynı networkün içinde çalışan biri), diğeri ise Conner Dwyer gibi bir olimpiyat madalyalı sporcu yetiştirmiş harika bir antrenör. Demem odur ki, küçük bir kulüpte bile bu çapta antrenörler ile çalışma olanağı bulunabiliyor. Bizdeki gibi büyük şehirlerde iki üç kulübe bağlı değil başarı dediğiniz şey. Conner Dwyer için küçük bir bilgi ; kendisi Liseye kadar vasat sayılabilecek bir sporcu iken, Lisede birden büyüyünce gerçek potansiyelini göstermiş. Aidiyet duygusunun yüksek olduğunu defalarca söyledim, Conner’ da yoğun çalışma temposuna rağmen -malum Rio’ya az kaldı- arada sırada yetiştiği kulübe ve antrenörüne gelip ufaklıklara mentorluk yapmaktan imtina etmiyormuş.
  • Yarış ısınmaları özellikle dikkatimi çekti. Her kulübün sporcusu aynı anda ve sırayla aynı pozisyonda (dizleri üzerinde sweep&slide deniyor sanırım) havuza girip kurulmuş oyuncaklar gibi hiç karmaşa olmadan aynı ısınma setini yüzüyorlar.
  • Amerika’da çocukların yüzme hayatını kolaylaştıracak bir iki akıllı telefon uygulaması da keşfettim. Örnekleri yakın zamanda bizde de olur umarım. Bu uygulamalardan bazıları şunlar;

TIME CONVERTER

Ekran Alıntısı

Bu uygulama ile yüzücünün derecelerini metrik/yard veya 25’lik/50’lik havuz arasında birbirine dönüştürüp bu dereceleri saklayabiliyorsunuz

 

 

SWIMMING TIMES

Ekran Alıntısı3

 

 

Bu uygulamayla yüzücü kendi derecelerini kayıt altına alıp gelişimini grafik olarak görebiliyor

 

MEET MOBILE

Ekran Alıntısı5

Meet Mobile uygulaması bizim ülkemizde yürürlükte olan bir uygulama değil. Uygulama geliştirici her yarışı takip edip start listesi, derece, ve sonuç bilgilerini anında kullanıcı ile paylaşıyor. Yarışın resmi yarış olması uygulamaya dahil edilmesi için yeterli. Oldukça güzel ve kullanışlı bir uygulama umarım tez zamanda biz de kullanabiliriz.

Not: Ben uygulamaları bilgi amaçlı yükledim ve inceledim. Hiçbirini kullanmıyorum, bu işi antrenöre bıraktım 😉

Not 2 : Linkler Android tabanlı olup, isimleri ile İTunes’da arattığınızda İphone için İOS tabanlılarını da bulabilirsiniz. Yüzücü derecelerini kaydetmek için /Record My Swimmers/ deneyin.

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi