Yolculuğumuza kısa kısa notlarla devam ediyoruz…

  • Benim gözlem yaptığım kulüpte küçük yaşlardaki çocuklar uzun mesafelerde teknik çalıştırılıp, kendi saniyelerini düşürmek için motive edilip, lise çağlarında hıza ve kısa mesafeye göre antrenman yaptırılıyor. Ağırlık çalışmaları ve kas yapılandırması ergenlikten sonraya bırakılıyor.
  • 20160217_20202014 yaşındaki kız-erkek sporcular haftada 6 su antrenmanı 2-3 kara antrenmanı yapıyor. Toplamı 2 – 2,5 saat sürüyor. Kara antrenmanı yaptıkları yer havuzun hemen alt katında ve bizim değme spor salonumuza taş çıkartacak kadar sağlam ekipmana sahip-ki bu kulüp; sporcu velilerinin bağış ve gönüllülükleri esası ile, çalışmalarını çok iyi antrenörler eşliğinde bir üniversite kampüsünün dahilindeki spor tesisini kullanarak yürütüyor.20160216_201325_001
  • Yapabiliyorsanız çocuğunuzu iyi bir semtin devlet okuluna gönderip (çoğunun yüzme havuzu ve antrenörü var) isterseniz dışarıdan bir kulüple de çalışmalarına devam ettirebilirsiniz. Tabi ikisi aynı anda olamıyor.
  • Çocuğunuzu devlet okuluna gönderebilmeniz için; ABD vatandaşı olmanız, yeşil kart sahibi olmanız, öğrenci olmanız veya Amerika’da vergi ödeyen bir iş sahibi olmanız gerekiyor.
  • Özel okulların ( İlk ve Orta Öğrenim )sayısı bize göre çok az ve fiyatlar dolar bazında olunca haliyle çok pahalı ama onların da burs olanakları mevcut tabii ki.
  • Okul sporlarının bizimkilerle hiç ilgisi yok. Tüm dallar gayet ciddiye alınıyor hatta sezon yarışları-müsabakaları televizyonlarda canlı yayınlanıyor, çocuklar gazete ve dergilere haber oluyor. Bu yarışlarda ya da maçlarda tribünler profesyonel maçlar kadar dolu oluyor, çünkü daha önce dediğim gibi takım ve okul aidiyet duygusu çok yüksek.
  • Çocuğunuz üniversite için burs havuzunun en üst noktasında ise, yani mesela yaptığı sporun en iyi 200 sporcusu arasında ise (tabi Amerikada), okullar sizin çocuğunuza teklifle geliyor, bir okul ile resmen görüşmeye ve kabul noktasına geldiğinizde diğer okullar kesinlikle sizinle irtibata geçemiyor. Burs dışında herhangi bir maddi etken görüşmelere dahil edilemiyor. Böylece çocuklar ailelerinin açgözlülüğünden korunmuş oluyor.

11846778_891472930941639_769612565317740221_nŞimdi diyeceksiniz ki bu kadın bu kadar kısa sürede bu kadar bilgiyi nasıl edindi? Tabii ki sevgili arkadaşım Yeşim Sönmez sayesinde! Kendisi; uzun yıllar Türkiye’de eğitim danışmanlığı yapmış, yurt dışına bir çok burslu-burssuz öğrenci göndermiş, şimdi ise işini ve uzmanlığını bir adım ileriye taşıyıp Amerika’da danışmanlığa devam eden ve aynı zamanda yüzücü annesi olan bir İzmir güzelidir. Bana evini ve ailesini açmakla kalmamış tüm bu bilgileri sizlerle paylaşmama da olanak sağlamıştır. Kendisine ve güzel ailesine tekrar tekrar teşekkür etmeyi bir borç bilirim…Amerika’daki eğitim ve burs olanakları için kendisi ile irtibata geçmek isteyen yüzücü anneleri sayfamızın adını kullanarak aşağıdaki iletişim bilgilerinden faydalanabilirler.

Yeşim Sönmez – Educational Consultant

IKE Academy / Ike Group LLC

3550 Summit Ave. Highland Park IL, 60035 U.S.A

Mob: +1 (847) 682 20 77

yesim@ike-academy.com

Yeşim Sönmez Facebook

Yeşim Sönmez Linkedln

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi