İstanbul’da bir yüzücü velisi yaklaşık 12 saate ne sığdırabilir? Mesela şunların hepsini yapabilir mi?

07:00 de kalkıp, internet üzerinden okul ile ilgili bazı kayıt işlemlerini yapıp, çocuklarına kahvaltı hazırlayıp, büyük çocuğunu okula bırakıp, arkadaşı ile kahve içip, 1 saat bir yardım kuruluşunda çalışıp, markete gidip alışveriş yapabilir, diğer çocuğunu okula bırakıp, eve dönüp evi derleyip toparlayıp, yemek yapıp, bir iş toplantısına katılıp, tekrar eve dönüp, sofra kurup eve dönen çocuğunu doyurup, arkadaşına okul gezdirip tekrar eve dönüp, yüzücü çocuğunu alıp antrenmana bırakıp, arkadaşı ile buluşup çay içip, antrenman izleyip, eve dönüp ders çalışabilir mi?

İstanbul’da yapamaz.

Ama burada yapılabiliyor.

Çünkü mesafeler kısa.

Çünkü trafik yok, olan trafikteki sürücüler de karmaşa yaratmıyor.

Ekran Alıntısı11

Çünkü okul programı çok farklı, bizimkiler gibi 8-9 ders saati TMSF+Dil+vs her çocuk aynı dersleri almıyor. İlgi ve yetenek alanına göre seçip giriyor zaman kaybetmiyor. Böylece hem severek hem de hızla ilerliyor. Devlet okulunda gördüğüm atölye, laboratuvar vs rüya gibiydi ( en azından benim gezdiğim okulda ), hatta özel okuldan daha güzeldi.

20160217_165209[1]
DEVLET OKULU FEN LABORAVUVARINDAN SADECE BİR TANESİ

Kulüpte bir antrenör yaklaşık 8 çocukla ilgileniyor. 25 metrelik havuzda iki yaş grubu çalışıyor ( en azından benim gördüğüm kulüpte ).

İnsanlar nazik ve yardımsever. Kimse ne giydiğin ve nasıl göründüğünle ilgilenmiyor, böylece onlara da çok fazla zaman ve para ayırman gerekmiyor.

İki günde insan ilişkilerini tabii ki bir sosyolog gibi derinlemesine inceleyemem, ama gördüklerim bu.

Devamı daha sonra…

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi