Bu yıla başlarken hem çocuklar hem de benim için çok zor bir yıl olacağının farkındaydım. 14 yaşında iki azman erkek ergen, hormonları onların hayatını yeterince zorlaştırmıyormuş gibi bir de Türkiye’nin sınav açısından en zorlayıcı okullarından birinde okuyup, bir yandan da yüzme hayatlarına hiç antrenman ve yarış kaçırmadan devam ettirmeye çalışıyor ve şimdilik kazasız belasız da bu teraziyi dengede tutabiliyorlar.

Eski okulumuzun Spor Koordinatörü Barış Bul’un kulakları çınlasın. Okul değiştirme kararını verirken 8.sınıfın bizim için zorlayıcı olabileceğini üzerine basa basa söylemiş, ama bize laf geçirememişti. ( Hocam Selamlar )

Okul değişikliği yapmamızın bir çok sebebi vardı ki; bunların en etkililerinden biri 6 yıllık antrenörümüz Erhan Yalınkılıç’ın da okulumuzda yüzme hocalığı yapmasıydı. Okul-antrenman dengesinde yanımızda olacağını düşüncesi ile hareket etmiştik.

7.sınıfta geçiş yaptığımız okulumuzda geçen hafta okulda veli toplantısı vardı. Yüksek hedefli okulumuzun yüksek hedefli öğretmenlerinden yine çok çeşitli tepkiler aldık.

Kimi ; “Oğlunuzdan çok memnunum ama bir şey söylemek istiyorum, bu çocuğa yazık yaaaaaa! 4:15 de kalkılır mı?” derken

Kimi ; “Yüzmeyi askıya alması mümkün mü?” diye sordu. (Kendisine antrenörümüz ile konuşması yönünde telkinde bulunup, hangisi baskın çıkarsa onun dediğini yapacağız diyerek püskürttüm)

Kimi; günde 200 soru çözmeyi yeterli bulmadığını ifade ederek zaman yaratmamızı istedi. (Nasıl? Dünyanın dönüş hızını yavaşlatıp bir günü 26 saat yapsam yeterli olur mu mesela?)

Çocuklarım öğretmenlerinden genel olarak taktir görseler de, profil olarak okulun dereceye oynayan çocuklarına benzemedikleri için kanatlarından vazgeçmeye itiliyorlar sanki. Fakat biz dirençliyiz, ortaöğretime geçtiğimiz günden beri fikirlerimiz değişmedi :

  • Ben farklı bir  hayatı seçmiş çocuklarımı bu tsunami dalgalı Türk eğitim sistemine kurban etmek istemiyorum.
  • TEOG -SBS adı her ne ise bu sınavda 1 soru fazla çözsünler diye 20 gün antrenman kaçırmalarını anlamsız buluyorum.
  • Eğitim sistemimiz her çocuğun aynı hızda aynı ağaca tırmanmasını istiyor ki; çocukların hepsi maymun değil, benimkiler balık, sizinkiler kuş, diğeri kaplumbağa olabilir. Hepsinin yetenekleri farklıdır.

cqjzv

  • Sistemli ve disiplinli yaşamaya 14 yaşında alışmış sporcu çocuklar ellerinden gelenin her zaman 1 fazlasını yapıyorlar, ben sistemin onlara köstek değil, destek olması gerektiğini hayal ediyorum.
  • 5 Yaşında spora “seçilen” ve değil okula ailesini görmeye bile izin verilmeyen Çinli sporcuların yetiştirilme tarzını nasıl doğru bulmuyorsam, bizleri tam tersine yönlendirmeye ve Kore tarzına gittikçe yaklaşan eğitim sistemimizi de doğru bulmuyorum. OKUL BAŞARISI MI, HAYAT BAŞARISI MI? DR BAHAR ERİŞ
  • Uzun zamandır antrenörünün koyduğu hedeflerin gerisinde kalan oğlumdan hafta sonu baraj yarışlarında gösterdiği ivmenin nedenini sorgulamasını istediğimde aldığım cevap bile bana doğru yolda olduğumu gösteriyor. “Anne okuldaki yoğun TEOG çalışmalarından sonra antrenman bana kafamı boşaltmak için bir rahatlama alanı sağlıyor ve antrenmana kendimi daha çok veriyorum sanırım ondan” derken yüzme ile okulu bir arada yürütmenin ona sağladığı avantajı sindirmiş gibi görünüyor, her ikisinde de ivmesini yukarıya doğru ilerletiyor.

TEOG Sınavına yaklaşık 15 günümüz var.Öte yandan Türkiye Şampiyonasına da 1 aydan biraz fazla bir süre var. Sınava kadar olan süre zarfında belki 1-2 antrenman kaçırırız ( Erhan Hocam siz duymayın) , ama asla çalışmalarımızı tamamen askıya almayız. Bakalım önümüzdeki günler bize ne getirecek? Galiba bu; bu yıl yazacağım ne ilk ne de son TEOG yazısı olacak…

Not: Yazı başlığını, geçen hafta 24 saat içerisinde 5 kez okula gidip gelmek zorunda kalmam sonucu kişisel facebook hesabımda yazdığım isyan cümlesinden almıştır.

YARIŞ ÖNCESİ
YARIŞ ÖNCESİ
YARIŞ SONRASI
YARIŞ SONRASI